Zmarszczki wokół ust pojawiają się w efekcie pracy mięśni mimicznych, a także postępujących wraz z wiekiem zmian starzeniowych. Delikatna okolica ust wymaga specjalnego traktowania i odpowiedniej pielęgnacji, gdyż może to nieco spowolnić pojawienie się zmarszczek. A jeśli te niepożądane zmiany skórne stają się widoczne, najskuteczniejszym sposobem ich usuwania są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej – wypełnianie kwasem hialuronowym, ostrzykiwanie botoksem lub zabieg z osoczem bogatopłytkowym. Wszystkie te zabiegi można wykonać w Tychach, w Gabinecie Medycyny Estetycznej Centrum Medycznego Hygea.

Skąd się biorą zmarszczki wokół ust?

Obszar ust jest jednym z pierwszych miejsc na twarzy, które mogą rozwinąć zmarszczki. Częściowo wynika to z mniejszej grubości skóry, która ma już mniej kolagenu w porównaniu z innymi obszarami twarzy. Ponadto wraz z wiekiem skóra  skóra zaczyna produkować o około 1% mniej kolagenu każdego roku – i to już po ukończeniu 20 roku życia. Oprócz kolagenu należy wziąć pod uwagę inne aspekty procesu starzenia się skóry, takie jak utrata elastyny i glikozaminoglikanów (GAG), które przyczyniają się do zachowania elastyczności i nawilżenia skóry. Są one znane jako wewnętrzne lub naturalne czynniki inicjujące starzenie się. Istnieją również czynniki zewnętrzne, które mogą zwiększać ryzyko przedwczesnych zmarszczek wokół ust. Są to zewnętrzne wpływy, które przyspieszają ten proces. Najistotniejsze z nich to:

  • ekspozycja na słońce,
  • palenie papierosów,
  • stres,
  • źle zbilansowana dieta,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Zmarszczki wokół ust powstają przede wszystkim wzdłuż przebiegu mięśni mimicznych twarzy. Najbardziej charakterystyczne zmarszczki to tzw. zmarszczki palacza, czyli krótkie, pionowe zmarszczki zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie ust. Kolejne zmarszczki to bruzdy nosowo – wargowe, ciągnące się od skrzydełek nosa do kącików ust, a także bruzdy marionetek ciągnące się od kącików ust w kierunku brody.

Wypełnianie zmarszczek wokół ust kwasem hialuronowym (Tychy Śląsk)

W celu zmniejszenia widoczności zmarszczek palacza, a także głębokich bruzd nosowo-wargowych czy bruzd marionetek można wypełnić zmarszczki kwasem hialuronowym. Zabieg polega na wprowadzeniu preparatu z kwasem hialuronowym wzdłuż przebiegu zmarszczek, co zapewnia efekt natychmiastowego ich wygładzenia. Wykorzystywany jest usieciowany kwas hialuronowy – tego typu preparat wyróżnia się większą odpornością na procesy fizjologicznej degradacji w organizmie. Przekłada się to na dłuższy czas utrzymywania się efektów zabiegu – jest to kilka do kilkunastu miesięcy. Gdy dojdzie do degradacji preparatu, wówczas zabieg może być powtórzony.

Zabieg wypełniania zmarszczek wokół ust kwasem hialuronowym trwa kilkanaście minut i wykonywany jest po znieczuleniu okolicy ust kremem. Lekarz wykonuje iniekcje niewielkich objętości preparatu, dzięki czemu natychmiast po zabiegu zmarszczki są niewidoczne. Dodatkową korzyścią jest nawilżenie i rewitalizacja okolic ust. Taki zabieg jest bezpieczny, ponieważ kwas hialuronowy jest związkiem występującym fizjologicznie w organizmie, zatem preparaty z kwasem hialuronowym są doskonale tolerowane przez organizm. Po zabiegu okolica iniekcji może być delikatnie zaczerwieniona i obrzęknięta. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać nasilonej mimiki ust, niewskazany jest także intensywny wysiłek fizyczny, sauna czy opalanie.

Botoks na zmarszczki wokół ust (Śląsk, Tychy i okolice)

Oprócz zabiegów kwasem hialuronowym, do zredukowania pionowych zmarszczek wokół warg wykorzystywana jest toksyna botulinowa. Taki preparat zawiera pozyskaną w warunkach laboratoryjnych toksynę botulinową A. Zamiast wypełniać zmarszczki na twarzy, botoks blokuje nerwy, które powodują skurcze mięśni, zmniejszając w ten sposób głębokość zmarszczek mimicznych podczas poruszania ustami. Działa to najlepiej w przypadku bardzo cienkich zmarszczek palacza. Preparat stosowany jest po to, aby zredukować widoczność zmarszczek na okres kilku miesięcy, ale także aby zapobiec ich pogłębianiu się. W przypadku głębszych linii bardziej odpowiedni jest wypełniacz. Jednak oba zabiegi mogą być stosowane razem.

Usuwanie zmarszczek wokół ust botoksem to zabieg trwający kilkanaście minut, po którym można powrócić do codziennej aktywności, ponieważ nie wymaga on rekonwalescencji. Efekty w postaci wygładzenia zmarszczek mimicznych pojawiają się już kilka – kilkanaście dni po zabiegu i utrzymują przez kilka miesięcy. Po tym czasie zabieg może być powtórzony. Bardzo ważną kwestią jest, aby zabieg wykonany był przez wykwalifikowanego lekarza, a preparat użyty do iniekcji był certyfikowany i spełniał najwyższe standardy jakości.

Szczegółowe informacje na temat Poradni Medycyny Estetycznej w CM Hygea w Tychach na Śląsku można znaleźć w zakładce Poradni Medycyny Estetycznej (CM Hygea, Śląsk – Tychy)