Okolice wokół oczu są szczególnie narażone na powstawanie zmarszczek. Przede wszystkim dlatego, że skóra w okolicy oczu jest cieńsza niż na pozostałym obszarze twarzy, ponadto wokół oczu zlokalizowane są liczne mięśnie mimiczne. Krem pod oczy może nawilżyć i odżywić skórę, spowalniając nieco powstawanie zmarszczek, ale na pewno nie poradzi sobie z wygładzeniem już powstałych zmarszczek. Jak zatem zlikwidować zmarszczki pod oczami?

Zabiegi medycyny estetycznej, które wyróżniają się największą skutecznością to botoks czy osocze bogatopłytkowe. Wszystkie te zabiegi można wykonać w Tychach, w Gabinecie Medycyny Estetycznej Centrum Medycznego Hygea.

Skąd się biorą zmarszczki pod oczami?

Zmarszczki pod oczami powstają w efekcie fizjologicznych procesów starzenia się skóry. Wraz z upływem lat dochodzi do spadku syntezy włókien kolagenowych, maleje zawartość kwasu hialuronowego w skórze, zanika ochronna warstwa hydrolipidowa skóry. Sprzyja to wzmożonej degradacji kolagenu i osłabieniu struktury skóry. W efekcie skóra staje się coraz cieńsza i przesuszona, co zwiększa podatność skóry na powstawanie zmarszczek. A szczególnie szybko zauważalne jest to pod oczami, gdzie skóra jest znacznie cieńsza i zawiera znacznie mniej gruczołów łojowych.

Ponadto pogłębieniu zmarszczek wokół oczu sprzyja fakt, że ta okolica twarzy wyróżnia się dużą aktywnością mięśni mimicznych. To dlatego zmarszczki pod oczami w młodym wieku nie należą do rzadkości. A jeśli dojdzie do tego niewłaściwa pielęgnacja skóry pod oczami, nadmierna ekspozycja na słońce oraz palenie papierosów – zmarszczki wokół oczu pojawią się jeszcze szybciej.

Kwas hialuronowy pod oczy (Tychy, Śląsk)

Aby nawilżyć skórę pod oczami i zmniejszyć widoczność zmarszczek można wykonać zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego. Taki preparat nie działa zatem jak wypełniacz (taką rolę pełni usieciowany kwas hialuronowy), zapewnia natomiast kompleksowe nawilżenie i odżywienie skóry. Dzięki temu skóra odzyskuje elastyczność i blask, a jej struktura zostaje wzmocniona. Mezoterapia pod oczy polega na wprowadzaniu podskórnym preparatu przy pomocy cieniutkiej igły, a zabieg trwa około 15 – 20 minut. Aby uzyskać najlepszy możliwy efekt, zalecane jest wykonanie serii zabiegów – zazwyczaj wystarczą 2 – 3 zabiegi powtarzane co 2 – 3 tygodnie.

Mezoterapia pod oczy może być wykonywana już po 20 roku życia – zabieg rewitalizuje skórę wokół oczu, spowalnia procesy starzenia się skóry, może redukować widoczność cieni pod oczami. Lepiej nawilżona skóra staje się mniej podatna na powstawanie zmarszczek, a już istniejące zmarszczki są mniej widoczne. Zabieg mezoterapii kwasem hialuronowym może być zatem wykonywany zarówno profilaktycznie, jak i w celu zredukowania już widocznych oznak starzenia wokół oczu.

Botoks pod oczy – toksyna botulinowa na kurze łapki (Śląsk)

Ponieważ zmarszczki pod oczami powstają w dużej mierze w efekcie aktywności mięśni mimicznych, doskonale poddają się działaniu toksyny botulinowej. Botox hamuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, dzięki czemu czasowo blokuje aktywność mięśni mimicznych. W ten sposób zmniejszona zostaje widoczność zmarszczek mimicznych, a dodatkowo – ograniczone zostaje pogłębianie się już istniejących zmarszczek i powstawanie nowych. Zabieg trwa kilkanaście minut i polega na ostrzykiwaniu mięśni mimicznych wokół oczu toksyną botulinową. Efekty zabiegu pojawiają się bardzo szybko – już po kilkunastu dniach skóra wokół oczu jest wygładzona. Działanie toksyny botulinowej utrzymuje się przez kilka miesięcy i potem zabieg może być powtórzony.

Botoks pozwala zredukować widoczność zmarszczek pod oczami oraz kurzych łapek pojawiających się w kącikach oczu. Na taki zabieg pod oczy mogą zdecydować się te osoby, które zauważyły u siebie pierwsze zmarszczki, a także osoby z już utrwalonymi oznakami starzenia skóry pod oczami.

Alternatywą dla zabiegu botoksu jest zabieg baby botoks, czyli procedura ostrzykiwania zmarszczek mimicznych preparatem toksyny botulinowej, który został rozcieńczony, a iniekcje są dość płytkie (śródskórne).

Osocze bogatopłytkowe pod oczy (Tychy i okolice)

Osocze bogatopłytkowe to jeden z najskuteczniejszych preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Pozyskiwany jest na drodze odwirowania krwi pobranej od pacjenta i zwiera wysoką koncentrację płytek krwi, które uwalniają czynniki wzrostu. Ostrzykiwanie okolicy oczu osoczem bogatopłytkowym prowadzi do pobudzenia syntezy kolagenu i usprawnienia krążenia krwi, co przekłada się na wzmocnienie struktury skóry, wygładzenie zmarszczek oraz uelastyczniona. Gdy zastosowane zostanie osocze bogatopłytkowe pod oczy, efekty to kompleksowa rewitalizacja skóry pod oczami, jej rozjaśnienie i odmłodzenie.

Zabieg polega na pobraniu próbki krwi, jej odwirowaniu, a następnie ostrzykiwaniu okolic oczu pozyskanym koncentratem płytek krwi. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut. Efekty można ocenić już po pierwszym zabiegu, natomiast najlepiej jest wykonać 3 – 6 zabiegów powtarzanych co 3 tygodnie. Efekty takiej terapii utrzymują się przez kilkanaście miesięcy.

Szczegółowe informacje na temat Poradni Medycyny Estetycznej w CM Hygea w Tychach na Śląsku można znaleźć w zakładce Poradni Medycyny Estetycznej (CM Hygea, Śląsk – Tychy)